Pazarlama sektörü artık günümüz dünyasında geleneksel pazarlama yöntemleri ve dijital pazarlama marketing yöntemleri olarak iki ana kategoriye ayrılmış bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Aslına baktığımızda dijital pazarlama marketing yöntemleri terimi, uzun ve akademik açıklamalara ihtiyaç duymayacak kadar açık ve net bir tanımdır. Dijital kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemi ve bu kanalların önde gelenleri ise; internet, sosyal medya ve mobil platformlardır.

Pazarlamanın temel prensipleri elbette halen uygulanıyor ve geçerliliğini koruyor. Ancak bir yandan da, geleneksel pazarlamanın üretim ve hizmeti baz alan anlayışını geride bırakan yeni bir anlayış yaratılıyor. Müşteri deneyimini artırmak ve interaktif markalar inşa etmek için çalışılıyor.

Günümüzde dijital pazarlama marketing yöntemleri, tüketici davranışına benzersiz yaklaşımı ile yalnızca yeni bir pazarlama trendi olmanın çok ötesine geçtiğini kabul etmeliyiz.

Yapılan en yeni araştırmalara göre ülkemizdeki toplam nüfusun %55’i aktif olarak internet kullanıcısı ve güncel satış tekniklerini yakından incelediğini gösteriyor. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Sosyal Medya’da bilinirliğini artıran marka sahibi ise, internet ve alternatif seçenekleri kullanarak ürünlerinin satışını arttırabiliyor. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerini temel alarak geliştiriyor ve güncel dünyaya uyumlu hale getiriyor.

Artık dijital pazarlama için bütçe ayırmayan büyük ve orta düzeydeki firmaların, satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerinden geriye düşecekleri yönünde bir öngörü de var. Dijital pazarlama ile birden fazla dijital kanalda kendinizi gösterip, markanızı tanıtarak satış potansiyelinizi artırabilir, müşteriyle olan bağlarınızı daha kolay ve hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

dijital pazarlama marketing yöntemleri

Dijital Pazarlama Marketing Yöntemleri

Bu konuya uzaktan bakarsak, internet dijital pazarlamanın kalbidir diyebiliriz.

Marka ve reklam verenlere, kampanyalarını müşterilerine ulaştırabilecekleri web siteleri ve e-mail gibi uygulama yolları sunarak seçenekleri arttırıyorlar.

Artık akıllı telefonlar ve tabletlerin sıklıkla kullanılmaya başlaması ile birlikte mobil platformlar, dijital pazarlama kanalları arasında hızlı bir şekilde kabul gördü ve ilerleyen zamanlarda yerini daha da sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

Toparlayacak olursak, sosyal medya olarak adlandırılan sosyal ağ ve platformlarının dijital pazarlama üzerindeki etkisinin büyüklüğünü hepimiz biliyoruz. Bunların başında amiral gemileri Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin olan sosyal ağlar, gün geçtikçe aktif kullanıcı sayılarını artırıyor ve insanlarla birebir etkileşim kurmak isteyen markaların öncelikli tercihlerinde yer alıyor.

Dijital çağ olarak adlandırılan 21. yüzyıl, pazarlama kavramını dönüştürüyor. Bu süreçte dijital pazarlama, markaların mutlaka kullanması gereken en önemli yöntemlerin başında geliyor. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.