Emlak Hizmetinde Yüksek Komisyona Son

Gümrük Bakanlığı, Gayrimenkul hizmet sektöründe haksız yüksek kazancı önlemek için emlak ticaretini yeniden düzenlemeye hazırlıyor.

emlak sektöründe yüksek komisyon resmi

Sektöründe alım satımda ortaya çıkacak sorunları önlemek için bazı önemli kriterler getiriliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakanlığının, Taşınmaz Ticaretinin Düzenlenmesi ile ilgili başlattığı çalışmalarda emlak sektöründe faaliyet gösterecek kişilerin belirli şartları ve kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Artık sertifika alamayan kişiler emlakçılık yapamayacak.

SERTİFİKASI OLMAYAN KİŞİLER EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Tüketici maliyetlerini önlemek için, emlak alım satımından elde edilecek hizmet bedeli (Komisyon) belirli bir düzene oturtulacak. Düzenleme ile emlakçılık yapmak isteyen kişiler için ilkeler belirlenecek. Bunlarda en önemlisi sertifikası olmayan kişiler mesleğe başlayamayacak. Sertifika zorunluluğu halen sektörde hizmet veren emlakçılar içinde gerekli olacak. Kurallara uymayanların yetkisi iptal edilecektir.

sertifika belgesi
HER EMEKLİ OLAN EMLAKÇI OLMAYACAK
Yapılan düzenlemede sertifika almak için kurslar verilecek. Verilen eğitimlerde mesleki yeterlilik kriterlerine ulaşamayan kişiler sertifika alamayacak. Sertifika sahibi olmayan kişilerin emlakçılık yapması yasal sayılmayacak. Böylelikle illegal yoldan haksız yüksek kazanç önlenecek.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.