EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDEMEYECEK?

Emlak Vergisi ödemeleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyelere yapılır. Geciken ödemeler için aylık yüzde 1.40 oranında zam hesaplanıyor. Asıl merak edilen konuya gelelim şimdi, “Konutu olup da emlak vergisi ödemeyecekler kimler? ”

–       En fazla brüt 200 m2 ve tek konuta sahip olan,

–       Geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

–       SGK’ dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler ve bunların dul ve yetimleri,

–       Şehitlerin dul ve yetimleri sıfır oranlı indirimli bina vergisinde yararlanabiliyorlar,

–       Gaziler

–       Engelliler

Şimdide genel olarak merak edilen konulara bir göz atalım.

vergi ödeme resim

EMLAK VERGİSİ İÇİN BELEDİYELERE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Vergi indiriminden yararlanacak kişiler için hazırlanmış formlar var. Gelir durumuna göre bu formlardan kendine uygun olanı doldurup belediyeye başvurması gerekiyor. (İlgili formlar ve taahhüt belgesi, 38 ve 44 Seri No.lu Emlak Vergisi Tebliğlerinde yayımlanmıştır.)

–       Geliri olmadığını belgeleyen tek meskene ait form ve taahhüt belgesi.

–       Tek konuta sahip olan (intifa hakkına sahip olan dâhil) emeklilere, dul ve yetimlere ait form.

–       Tek konuta sahip engellilere ait bina vergisi indirim formu ile sağlık raporu kurulu.

Tek konutu olan (intifa hakkına sahip olan dahil) şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait formun belediyeye verilmesi gerekiyor. Geçmiş yıllara ait verilen formlar ve taahhütler varsa bu işlemin yapılmasına gerek yoktur.

KONUT İŞYERİ OLARAK KİRAYA VERİLİRSE

Tek konutu işyeri olarak kiraya veren ev hanımı ve işsizler, sıfır oranlı emlak vergi avantajını kaybederler. Konut olarak kullanılan mesken daha sonra işyeri olarak kullanılmaya başlandığında, işyerinin tabi olduğu orandan hesaplanarak emlak vergisi ödemesi gerekir.

ENGELLİLERDE GELİR OLSA DA VERGİ AVANTAJI

Brüt 200 m2’yi geçmeyen tek konuta sahip engelliler, gelir sahibi olsa da emlak vergisi avantajından yararlanıyor. Belediyeye ibraz ettiği form ve sağlık raporundan sonra tek konutu için emlak vergisi ödemeyecektir. Engelli vatandaşlar tek konutunu kiraya verip yakınlarının yanında kalsalar dahil sıfır oranlı indirim emlak vergisinden yararlanabiliyorlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.