İlan görüntülenme sayısını analiz etmek, doğru yorumlamak için lütfen yazımızı okumaya devam edin. Teknoloji çağında yaşayınca haliyle günümüzde internet kullanımı da oldukça artmış bir hal almış oldu. 

Akıllı cep telefonlarının da gelişmesi artık bilgisayarlara taş çıkartan özelliklerin cebimizde taşımamızı sağladı. Hal böyle olunca eğlence, hobi ve işlerimizi internet üzerinde kolayca çözümlemeye ve zaman geçirmeye başladık.

Hızlı bir şekilde hayatımıza giren ilan siteleri de evden, arabaya veya bir sandalye ye kadar alış verişimizi internet üzerinden yapılmasını kolaylaştırdı.

Tabi pek çok insan alışveriş kanalı olarak ilan sitelerini tercih etmesi, yanında bu sitelere üye olmak zorunda olan esnafları da tetiklemiş oldu.

Şimdi sizlerle paylaşmak istediğim ve dikkatinizi çekmek istediğimiz konu ilan sitelerinde mağazası olan kişileri ilgilendiriyor.

Şayet sizinde bir ilan sitesinde mağazanız varsa veya açmayı düşünüyorsanız artık daha dikkatli okumanızı öneririm.

Şimdi ne demek istediğimi kolay bir örnekle açıklamaya çalışacağım

İlan Görüntülenme Sayısını Analiz Etmek
İlan Görüntülenme Sayısını Analiz Etmek

İlan Görüntülenme Sayısını Analiz Etmek,

Herhangi bir emlak ofisinin ilan sitesinde vermiş olduğu satılık ev ilanlarından bir tanesini ele alalım.

Her ilanın kaç adet görüntüleme aldığını bu siteler bazen sadece ilan sahibi ile bazende tüm kullanıcılar ile paylaşıyorlar. Biz bu bir adet ilanın aylık 500 Adet görüntüleme aldığını görüyoruz diyelim.

(Bu sayıyı kendi sektör ve ilanlarınızdan alarak da hesaplayabilirsiniz.)

Aylık 500 Adet görüntüleme içindeki Müşteri Sayısı İçin Değerlendirmemize başlayalım.

Kısa Sürede Ev Almayacak Olan Kişiler (Ortalama %30)

Görüntülenme sayısının en büyük nedenlerinden biri, asıl amacı kısa vadede ev almak olmayan, hatta ilan sitesine ilk giriş nedeni cep telefonu incelemek olan kişilerdir.

Bulunduğu veya yaşamayı hayal ettiği bölgede satılık ev fiyatlarını merak eden kişiler.
Evini satmayı düşünmeyen “Acaba benim evimin fiyatı ne kadar arttı” düşüncesiyle tıklayan kişiler.
Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Bölgenizdeki Emlak Ofisleri ve Çalışanları (Ortalama %30)

Görüntülenme sayısının en büyük nedenlerinden biri çevrenizde bulunan diğer emlak ofisleridir.

Hizmet verdiğiniz bölgede sizi rakip olarak gören emlak ofisleri bulunması çok normaldir.

Bu ofislerde birden fazla gayrimenkul danışmanı çalışmaktadır.

Yeni bir ilan yayınladığınızda ilk ayki görüntülenme sayısı diğer aylara göre daha fazladır.

Diğer emlak ofis ve çalışanlarının sizin hangi portföyü, ne kadara sattığınızı, çeşitli nedenlerden dolayı merak etmeleri, ilanınıza defalarca tıklamalarına hatta favorilerine eklemelerine sebep olur.

Arama Motorlarının Görüntüleme Sayısı (Ortalama %20)

Hepimizin bildiği Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi ve adını hiç duymadığımız irili ufaklı daha 100’lerce arama motoru bulunmaktadır.

Arama motorları web sitelerindeki linkleri her gün düzenli olarak en az 1 defa ziyaret ederler.
İlan sitesinin yayın kurallarına uygunluğunun kontrolü, çeşitli raporlamalar veya hesaplamalar vb. kendisinin neden olduğu tıklamalar.

Yakın Zamanda Ev Almak İsteyen Müşteriler (Ortalama %20)

Kısa sürede ev almak isteyen müşteriler. İlanın asıl ulaşması gereken Kitledir. Toparlayacak olursak 500 adet görüntüleme alan bir ilanın müşteri kitlesine ulaşan gerçek sayısı, ortalama olarak sadece 100’dür.

Son olarak, yayınladığınız ilanın her geçen gün ilan sitesinde bulunan sayfalarda gerilediğini ve görüntülenme şansının da azaldığını hatırlatmak isterim.

İşte tamda bu noktada Kendi Kimliğinizin, Hizmetlerinizin, Yayınlarınızın, Duyurularınızın, İlanlarınızın, İletişim Bilgilerinizin olduğu Sadece Size Ait olan bir Kurumsal Web Sitesi ile direk olarak Müşteri Kitlenize ulaşmanızı sağlamak için sizinle birlikte çalışan kişi veya kuruluş bulmanızı öneririm.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.