Diyelim ki, Bir arsa satın almak istiyorsunuz ve bu arsanın yer aldığı bölge içerisinde imar durumu hakkında bilgiye ihtiyacınız var. Artık kolayca internet üzerinden imar durumu sorgulaması yapabilirsiniz. İmar durumu sorgulama aşamasını nasıl yapacağınız hakkında daha fazla bilgi için lütfen makalemizi okumaya devam edin.

imar-durumu-sorgulaması-nasıl-yapılır
İmar durumu sorgulaması nasıl yapılır

İmar Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Arsanız ait olan imar durumunu öğrenebilmek için, imar durum belgesi almanız gerekir. İmar durum belgesinde içerik olarak imar parselinin kullanım şeklini görmek mümkündür. Ayrıca arsanın sınırlarını gösteren bir belge daha sunulmaktadır. Bu belgenin diğer bir içeriği ise yapılması gereken ve istenen binanın teknik şartlarının ne olduğunu da bildiren konular ve detaylı bilgiler bulunur. Teknik şartların yollarını ve uygulama aşamasında geçerli kabul edilecek diğer bilgiler yer almaktadır.

imar-durumu-sorgulaması-nasıl-yapılır
İmar durumu sorgulaması nasıl yapılır

İmar Durumu Belgesi Nasıl Alınır?

İmar durum belgesi, genel olarak taşınmaz mal alım satım aşamasında karşınıza çıkan bir belgedir. Bu alım satım sürecinde alınan belgeler arasında bulunan imar durum belgesi için de bazı gerekli evraklar bulunur.

İmar durum belgesini alabilmek için arsanın dahil olduğu belediyenin ilgili departmanına giderek dilekçe vermeniz gerekebilir. Bu belgeyi alabilmek için sizden istenecek olan belgeler arasında genelde; dilekçe, tapu aslı, vekaletname, çap aslı bulunmaktadır.

İnternet Kullanarak Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar durumu hakkında bilgi almak istiyorsanız ve belediye tarafından öğrenmek istemiyorsanız yapmanız gereken birkaç adım var. Bu adımları izleyerek arsa imar durumu hakkında net bilgiye ulaşabilirsiniz.

imar-durumu-sorgulaması-nasıl-yapılır
İmar durumu sorgulaması nasıl yapılır

E-İmar Belgesi Almak

İstanbul Belediyesi tarafından kurulmuş olan web sitesi içerisinde imar durumu sorgulama kısmı yer almaktadır. Bu şekilde E-İmar olarak bilinen imar durum belgesi alma aşamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama sürecinde istenecek sorular arasında ilk olarak alacağınız gayrimenkulün ilçesini beyan etmeniz gerekmektedir.

Daha sonrasında mahallesini de yazmanız gerekecek. Bir sonraki aşama plan türü olacak. Plan türünü de doğru bir şekilde işaretlediniz ise plan ölçeğini tercih etme bölümüne geçebilirsiniz. Son aşamalardan bir tanesi de ilana çıkış ve ilan bitiş tarihini yazmaktır. Tüm bu aşamaları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.