Hemen hemen herkesin dikkatini çeken son yılların en trend konularından biri olan internette satış nasıl yapılır, ile ilgili faydalı bilgileri sizlerle paylaşmadan önce, her geçen gün artan E-ticaret pazarı hakkında bir kaç cümle söylemek istiyorum. Özellikle son yıllarda ülkemizde de e-ticaret hızla gelişim göstermeye başlaması herkesin dikkatini çekiyor.

internette satış nasıl yapılır

 

Birçok markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerinde internet vasıtası ile satış yapmak işletmelerin ilgi odağı haline geldiğini söyleyebiliriz. Son yıllarda birçok sektörde yeni ticaret siteleri internet platformunda kullanıcıları ile buluşuyor.

İnternette hali hazırda birçok ürünü bulmak bazen zor ve hatta imkansız hale gelebiliyor. Ama şunu söylemekte fayda var diye düşünüyorum her gün yeni internet üzerinde satış yapan web siteleri açılıyor. Haliyle yeni ürünler sanal piyasaya kazandırılıyor veya tam tersi durumda söz konusu eskiden bulunamayan ürünler artık internet arama motorları ile satın alınabiliyor.

İnternette Satış Nasıl Yapılır?

Bu nedenle bu dijitalleşme sürecinde internetten satış nasıl yapılır iyi anlamak ve dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek gereklidir.

İnternetten satış nasıl yapılır, öncelikli şunu belirtmekte fayda var. Eğer işletme sahibiyseniz ürünleriniz stoklu halde ise ve internette satış yapmak istiyorsanız e-ticaret sitesi açmanız gerekiyor. E-ticaret’in ilk adımı olan ticari faaliyet sürdürüyor olmanız, önemli bir adımı atlamanıza olanak sağlıyor. Yeni işletme kurma zorunluluğunuz kalkıyor. ‘İnternetten satış yapmak için gerekenler ve doğru bir yol izlemeniz önemlidir.

Eğer ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, internet üzerinden satış yapmak için ilk adım olan e-ticaret sitenizi oluşturmak ile başlamanızda fayda olabilir.

Emek Vermek

Eğer bu iş için bir ekibiniz varsa veya siz kendiniz günde birkaç saatinizi ayırmanız yeterli olabilir. Ama şunu asla aklınızda çıkarmayın internet sabır, emek ve zaman ister. İnternetten satış siteniz ile bir işletme sahibi olarak siz zaman ayıracaksanız e-ticaret sitesi açtığınızda günlük belirli bir süreyi ayırmanız hem e-ticaret sitenizin gelişimi için hem de kendi gelişim ve öğreniminiz için oldukça önemli.

Bu yüzden gün içerisinde en az 2-3 saatinizi ayırmanız, yönetim süreçlerinizi, satış, sipariş takip süreçlerinizi yönetmek için yeterli olabilir.

Bütçe Ayırmak

İnternet üzerinden satış yapacağınız site için ve diğer gerekli öğeler için bütçe belirlemiş olmanız gerekir. Bütçenizi belirlerken firma kurulum maliyetlerinizi, yazılım maliyetlerinizi ve ürün teminini sağlamak, maliyet hesabınızı iyi yapmanızı öneririz. E-ticaret sitenizin büyüme stratejisine bağlı olarak bütçeniz değişiklik gösterebilir.

Uzun vadede bir gelir hazırladıysanız, yavaş ve kararlı ilerleyebilirsiniz. Kısa sürede belli noktaya gelmesini istiyorsanız, reklam, maliyet ve raporlama süreçlerinizi yöneterek doğru noktalara daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı Tercihi

İnternette satış nasıl yapılır anlatmaya devam ediyoruz, başlangıç aşamasında tamamı olmasa da temel ve öncelikli ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve programlı hareket etmelisiniz. Kullanmayı düşündüğünüz yazılım veya yazılımların sizin beklentilerinize doğru yanıtı verip vermediğini belirleyin.

E-ticaret paketinin eğitim programı var mı? Teknik destek veriliyor mu? Yazılımın dışında sağladığı diğer imkanlar nelerdir? Sanal POS, reklam ve pazarlama alanında sizlere faydaları var mı varsa bu faydalar neler?

Başlangıç aşamasında temel e-ticaret sitesi kurmak için gereken bilgileri dört ana başlıkta sıralamış olduk. Ayrıca E-ticaret yapmak için dikkat edilmesi gerekenler diğer konularda şunlardır; Sanal POS süreçlerinin tamamlanması, kargo maliyet ve zaman fiyatlamasının netleştirilmesi, kargo gönderilerinin planlama ve yapılandırılması, ürün temini, termin süresi ve raporlamalar. En önemli konulardan bir diğeri stok yönetimini öğrenmeniz ve hayata geçirmeniz gerekmekte olduğunu bilmelisiniz.

Bu yazımızda da internette satış nasıl yapılır konusuna biraz değindik. İlerleyen günlerde daha detaylı olarak yayarlı bilgiler veriyor olacağız. Bol şanslar diliyorum. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.