Kısaca SEM Nedir açılımını yaparak başlayalım, Türkçesi “arama motoru pazarlaması” olan Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yan yana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlama tekniklerinden bir tanesidir.

Sem nedir

 

Web sitenizde bir ürün ya da hizmet satıyorsanız, SEO optimizasyon çalışmaları pazarlama başarısı için yeterli olmayacaktır. Ciddi bir pazarlama stratejisi için SEM kullanmak daha akıllıca olabilir. Sem sayesinde, reklam metin ve görselleri hazırlanarak internette kolayca reklam yayınlayabilirsiniz. Bu çalışma aynı anda birçok müşteriye sahip olmanızı sağlayacağı gibi marka değerinizi arttırmada katkı sağlayacaktır.

Sem için ayıracağınız yatırıma göre hedef kitleniz artabilir ya da sadece istediğiniz kitleye odaklanabilirsiniz. Uygun fiyatlara ve aracısız olarak reklamını yayınlarsınız. SEM, sonuçlarını hemen görebileceğiniz ve fazla zaman kaybı olmadan karşılığını bulacağınız bir pazarlama stratejisidir.

İnternetten para kazanmak istiyor ve pazarlama girişimlerinizi internetten de yürütmek istiyorsanız, web siteniz için SEO ve SEM çalışmalarını mutlaka yapmalısınız. İkisi birlikte yürütüldüğünde müşteri portföyünüzün ne kadar genişlediğini ve işinizi ne kadar büyüttüğünüzü görebilirsiniz.

SEM Nedir?

Teknik olarak “SEM Nedir” sorusunun cevabını ifade etmek gerekirse arama motorlarında verilen reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir.

Google (Adwords), Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yönergeler doğrultusunda hazırladığınız metin ve görüntülü reklamlar sayesinde web site reklamlarını oluşturabilir ve yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

SEM, kampanyalar, geçici süreli pazarlama çalışmaları, dönemsel ziyaretçi sayısı ve doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantısı olan uzantıları arttırmak ve aynı zamanda satışı tetiklemek için kullanılmaktadır.

Web üzerindeki görünürlüğü arttırmak ve kısa sürelerde hedeflere ulaşabilmek için gerekli çalışmaların yapılması işlemleri olarak anlatılabilir kabul görmüş bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru pazarlamasında ana hedef, arama ağı üzerinde hem mobil arama sonuçlarında hem de masaüstü arama sonuçlarında ilk veya üst sıralarda çıkartabilmek ile değerlendirilir.

Arama motoru pazarlaması, arama motoru optimizasyonu çalışmalarına göre daha hızlı geri dönüşlere ulaşmanızı sağlar. Rekabet ortamına göre 1 ay ve daha uzun sürelerde doğal arama sonuçlarında istenilen seviyeye gelebildiğiniz arama motoru optimizasyonu (SEO) varken, diğer yanda günlerle hatta saatlerle ifade edilen çok kısa sürelerde aktif olabilecek arama motoru pazarlaması (SEM) şartlara göre çok cazip olabiliyor.

Bu iki etkili pazarlama silahını bir arada kullandığınızda çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Arama motoru pazarlaması (SEM) ile ilgilenen kişilerin aşina olması gereken başlıca terimleri aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

Click Through Rate (CTR – Tıklama Oranı)

Click Through (Tıklama)

Adserver (Reklam Sunucusu)

Impression (Görüntülenme)

Conversion (Dönüşüm)

Conversion Rate (Dönüşüm Oranı)

Pay Per Click (PPC – Tıklama Başı Ödeme)

Cost Per Click (CPC – Tıklama Başı Maliyet)

Cost Per Action (CPA – Aksiyon Başı Maliyet)

Cost Per Lead (CPL – Yönlendirme Başına Ödeme)

Cost Per Mile (CPM – Bin Gösterim Başına Maliyet)

Cost Per Sale (CPS – Satış Başına Ödeme)

Cost Per Impression (CPI – Gösterim Başına Maliyet)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.