Onca uğraştan sonra artık kendinize veya şirketinize ait web site tasarımı yayında, şimdi daha önemli bir adıma geçme zamanı geldi web site tanıtmak. Örnek olarak firma web sitesi tasarımını ele alalım. Web siteniz artık online olarak internet ortamında milyonlarca potansiyel müşteri ve iş ortağı tarafından keşfedilmeye hazır durumda. Bundan sonraki diğer adımlarınız planlarınızı hayata geçirebilmeniz açısından oldukça kritik olacaktır.

Web site tanıtmak

Web Site Tanıtmak İle İlgili Yapılması Gerekenler

Marka

Mutlaka markanızın oluşturulmuş olması gerekiyor. Web sitenizin adresi ve diğer iletişim bilgileri online markanızın güven veren en önemli alanlarındandır. Bu sebepten dolayı tüm iletişim bilgilerinizi şirket kartvizitlerinizden reklamlarınıza, işaretlerinizden, e-posta imzalarınıza kadar kullanacağınız yerlere eklemeniz gerekiyor.

Şundan emin olun alan adınızın uzantısını kullanan bir e-posta adresiniz olması örnek isminiz@alanadınız.com, markanızın daha profesyonel görünmesini neden oluyor.

Pek çok araştırmada görülüyor ki, tüketicilerin %90’ının alan adının geçtiği e-posta adreslerini kullanan KOBİ’ler ile kendilerini daha güvende hissettiklerini gösteriyor. Alan adınızın kullanıldığı e-posta adreslerinizi hem kolay, hem de uygun maliyetli bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Alan Adı

İster ticari amaçlı ister kişisel ifade etme amaçlı olsun, web sitenizin alan adı en az sitenizin içeriği kadar önemlidir. Amacınız ne olursa olsun doğru alan adını seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. 

Alan adınızı ne kadar kısa tutarsanız ziyaretçilerinizin web sitenizi hatırlamasını, yazmasını ve başkalarına önermesini o kadar kolaylaştırmış olursunuz.

Tercih etmek istediğiniz alan adını bir televizyon reklamında, reklam tabelalarında veya dergi üzerinde hayal edin. Hoşunuza gittiyse, doğru yoldasınız demektir.

Tire, tırnak işareti ve bunun gibi ayraçlar kullanmamaya dikkat edin. Bu, web sitenizin adını yazmayı zorlaştırır ve sitenizin trafiğini sizinle aynı alan adını taşıyabilecek imleç kullanmayan web sitelerine kaptırmanıza neden olabilir.

Toparlayacak olursak alan adı seçiminde “3E (Easy)” kuralını aklınızdan çıkarmayın:

Kolay Yazılabilir, Kolay Anlaşılabilir ve Kolay Hatırlanabilir olmalı. 

Özgün İçerik

Web siteniz, müşterilerle direkt olarak iletişim kurmanızı sağlayan en değerli platformların başında geliyor. Bunu en iyi şekilde, yani farklı ve kaliteli, markanızı rakiplerinizden kolayca ayrı tutacak, kurum kimliğinize değer katacak içeriklerle yapabilirsiniz.

Uzman olduğunuz konulara konsantre olun, blog gibi basit ama etkili araçlardan faydalanın, web sitenizin ölçüm araçlarından faydalanarak paylaştığınız içeriklerin aldığı tepkiyi ölçün ve gelecekteki çalışmalarınızı bu doğrultuda planlayın.

Sosyal Medya

Bazı sosyal medya mecralarının global olarak tüm dünyada büyük bir hızla yükseliş sağlamaları, zaman zaman bu platformların bireysel ve kurumsal web sitelerine rakip olarak gösterilmesine yol açıyor.

Bazı uzmanlara göre Twitter, Facebook, Linkedin, Pinterest gibi sosyal ağların artık normal web varlığının yerini aldığını ve bu kaynağa akıtılan para ve zamanın gün geçtikçe azaldığından bahsediyorlar. Fakat web site tanıtmak için bireysel ve kurumsal web sitelerinin sosyal ağların size ve işletmenize sağlayamadığı pek çok avantajı bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Müşteriler

Yine çeşitli anketlerde alınan sonuçlara göre tüketicilerin %91’i yerel ürün ve hizmetler arıyor. Ancak milyonlarca web sitesi ve sosyal medya hesabı olduğundan müşterilerin sizi değil, sizin müşterileri bulmanız gerekiyor. Bunu, e-posta veya sosyal medya üzerinden pazarlama faaliyetleri gerçekleştirerek, arama motoru ile pazarlamadan (SEM) faydalanarak yapabilirsiniz.

Ürünler

Ürünlerinizi sitenizde paylaşarak pazarlamalı ve para kazanmalısınız. Web siteniz üzerinden direkt satış yapmayı planlıyorsanız, sipariş almanızı, ödeme tahsil etmenizi ve satışla ilgili müşteri desteği sağlayacak bazı araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Bir aracı üzerinden satış yapacak olsanız dahi gelecek satışlarınızı yönlendirecek bilgileri toplamanızı sağlayacak araçlardan faydalanabilirsiniz.

Son olarak işletmenizin spesifik hedefleri doğrultusunda, rekabette önde olmak için daha detaylı bir plan geliştirmeniz gerekiyor. Bu aşamada web sitenizin özelliklerini geliştirmek, e-ticarete uyumlu ve mobil platformlara göre herhangi bir yazılım veya donanım üzerinde iyileştirmeler yapılarak daha yüksek performanslı bir hale getirilmelidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.