Güzel bir web site tasarımı nasıl olmalı bununla ilgili aşağıdaki birkaç konuya dikkat edilmesi gerekiyor.

Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı

Biz internet kullanıcıları gerçekten oldukça sabırsız davranırız. Her hangi bir siteye girdiğimizde ilk istediğimiz şey birkaç saniye içinde konunun ne olduğunu anlamaktır. Şayet anlayamadığımız durumlarda arkamıza bile bakmadan siteden uzaklaşırız.

web site tasarımı nasıl olmalı

Bu sebepten dolayı web tasarımı olabildiğince sade ve anlaşılır olmalıdır. Böylece siteye giren ziyaretçiler kolaylıkla sektörü, ne sattığını ve ya ne anlatmaya çalıştığını anlayabilsinler.

Örnek vermek gerekirse bir takı şirketi için web tasarımı yapılacağını varsayalım. Ana sayfa görsellerinde değerli takıları gösteren bir resim bulundurmak, siteye giren ziyaretçiyle etkili bir iletişim kurulmasını sağlayacaktır.

Web Tasarımı ile Doğru Yönlendirme Yapılmalı

İnternet gezintisi yapan pek çok kullanıcı sizin çok özenle sitenize eklediğiniz her şeyi tek tek okumazlar. Hatta bu durumdan sıkılma olasılıklar yüksektir. Bu sebeple web sitenizde en çok neye dikkat edilmesini istiyorsanız, o bölümü ön plana çıkarmalı ve dikkat çekici hale getirmek doğru olacaktır.

Web Sitesinde En Çok Dikkat Çeken Alan

Bir sitede en çok dikkat edilen yer sol üst köşedir, bu da okuma alışkanlığımızdan gelir. Bu sebeple biz de dahil bir web siteye girdiğimizde sitenin her zaman en üst kısmına bakarız ve başlıklarla veya görsellerle yönlendirilmeyi bekleriz.

web site tasarımı nasıl olmalı

Bu nedenle yapılacak en önemli şeylerden biri, logoyu veya sitenin ismini sol köşede bir yerde bulundurmak olacaktır. Logo ve site ismi kendi başına işi anlatmakta yetersiz kaldığı durumlarda ise bir sloganla zenginleştirerek web sitesinin ne ile alakalı olduğunu vurgulamak iyi bir tercih olacaktır.

Web Site Kullanıcıları Hangi Alanlar ile İlgilenir veya İlgilenmez

Örnek verecek olursak kullanıcılar web sitelerinde yer alan ve neredeyse sitenin tamamını kapsayan reklam alanlarından pek hoşlanmazlar. Web site tasarımında bu alanları kullanmaktan kaçınmalısınız veya yerini düzgün ayarlamalısınız. Görsellerle dolu reklam alanları hem görüntü kirliğine sebep olur hem de web site kullanıcıları bu modellere aşina olduklarından tıklanma oranları sandığınızdan daha da düşüktür.

web site tasarımı nasıl olmalı

Bu tarz alanlar oluşturmak yerine içerik içine yerleştirilmiş reklam modellerini tercih etmek sitenizdeki kullanıcıları çok rahatsız etmeyecektir. Renk uyumu da siteyle bir bütünlük kazanacak şekilde olursa yüksek tıklanma oranları elde etmek kolaylaşır.

İçerik bölümlerinde yazıların kısa tutulması taraftarı olmanızı belirtmiştim fakat uzun yazılar da paylaşılacaksa muhakkak bölümlere ayrılmalıdırlar. Böylece kullanıcılar yazılara göz atarken başlıklardan ve bölümlerden istedikleri içeriğe ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Bazen İçerikler Web Tasarımından Daha Önemlidir

Web sitenizde amacınız bir mesaj vermekse, hedef kitlenizin dikkatini çekmek adına çarpıcı açıklamalar yapmak resim kullanmaktan çok daha etkili bir etken olabilir.

Örneğin Facebook logosunda bir resim veya slogan kullanmıyor. Çünkü sitenin ne ile alakalı olduğunu “facebook” kelimesi gayet iyi anlatıyor bu nedenle bir resim kullanılsa bu algıya asla yakalayamazdı.

web site tasarımı nasıl olmalı

Akıllıca oluşturulmuş bir slogan ya da dikkat çeken bir yazı başlığı her zaman karşımıza çıkan ve görmekten bıktığımız resimlerden çok daha fazla etkili olacaktır.

SEO Dostu Görseller Kullanmak

Elinizden geldiği kadar ile yüksek çözünürlük ve kaliteli görseller kullanın ve görsellerin sayfa adlarını SEO’ya uygun web site tasarımı ile sitenize ekleme yapmayı asla unutmayın.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken o ürüne dokunamıyoruz bu nedenle ne kadar çok kaliteli görseller kullanırsanız gerçekliğiniz ve güvenilirliğiniz de o denli artacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.