WordPress web sitesi hakkında yazımıza başlarken, WordPress sistemini kısaca ifade etmek gerekirse bir içerik yönetim sistemi olduğunu söylememiz doğru olur. Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bu başarılı platform, geçen süre içerisinde kullanıcılarının yoğun ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline dönüşmüştür. Bugün bazı büyük firmaların da aralarında olduğu pek çok internet sitesi alt yapısında bu sağlam ve esnek sistemi kullanmaktadır. 

Wordpress web sitesi hakkında

WordPress Web Sitesi Hakkında Neler Söylenebilir?

Aslında WordPress yazılımı esas olarak blog yazarları için tasarlanmış olsa da kullanım alanı geçen zamanla birlikte oldukça genişlemiş ve günümüzdeki haline bürünmüştür. Böylece kazanmış olduğu yeni özellikler sayesinde E-ticaret sitelerinden, portfolyo sitelerine kadar pek çok web sitesi tasarımı için uygun altyapıyı sunmaktadır.

Aslında teorik olarak her türlü web sitesi konseptini WordPress ile tasarlamak mümkündür. Fakat gerçekten başarılı bir görsel ve alt yapıya sahip bir web sitesi için biraz kod bilgisi ve tasarım bilgisi gerekiyor.

WordPress site yapısı nasıldır ?

Standart bir WordPress web sitesi incelediğinizde açılış sayfasında en son yazılan blog yazılarının kısa özetlerini görürsünüz. Web sitede genel olarak “Sayfalar” ve “Yazılar” alanları bulunur.

Sayfalar alanları daha az sayıda bulunur nedeni ise daha ön plana çıkarmak isteyeceğiniz içerikler diğer bir deyişle önem verdiğiniz bilgiler içindir. Bunlara örnek vermek gerekirse Hakkımızda veya İletişim sayfaları başlıcaları olabilir.

Yazılar alanları ise daha fazla sayıda olup blog ya da güncel makaleler için kullanılan şablonlardır. Üst seviye WordPress bilgisi olan kullanıcılar “Yazı” şablonlarını değiştirebilirler. Böylece çeşitli bir video veya fotoğraf galerisi sitesi oluşturabilirler.

WordPress Altyapısına Sahip Sitelerin Faydaları 

Eğer bir kaç sayfadan oluşacak küçük çaplı biraz daha kolay bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız belki WordPress kullanmanıza gerek olmayabilir.

İçerik Yönetim Sistemi demek çok sayıda yazı, resim ve belki de video anlamına gelir. Az sayıda içeriği yönetmek kolaydır ama bu sayı arttıkça size bir yardımcı gerekli olacaktır. Web sitesi sahibi iseniz bazen sayfa yapısını değiştirmek istersiniz, bazen yazı yazmak istersiniz, bazen bir şeyler yüklemek veya silmek istersiniz.

İşte tüm bunları yapmakta WordPress kullanmak hem çok pratik hem de çok etkilidir. Üstelik siz arka planda pek çok değişiklik yaparken siteniz normal bir şekilde ziyaretçilerine hizmet etmeye devam eder.

WordPress neden bu kadar başarılı ?

WordPress’in başarısı kod yapısının çok etkin olarak kullanılabiliyor olması, web kullanıcısını daima ön planda tutması ve zaman içerisinde kendisine çok güçlü ekosistem yaratabilmiş olmasında saklıdır.

WordPress kurulum aşamasından sonra gelen kullanıcı menüleri içerisinde yer alan kodlar her ihtiyacınızı karşılamayabilir. İşte bu noktada devreye WordPress içerisinde kolayca arayabileceğiniz “Plugin” denen, eklentilerle ihtiyaçlarınıza karşılık bulabilirsiniz.

Örnek olarak sitenizde Canlı Destek uygulaması olmasını istiyorsanız eklentilerde “Chat” diye aratıp beğendiğiniz bir eklentiyi kurmak suretiyle site içerisinde istediğiniz bir alana Canlı Destek ekleyebilirsiniz. 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.